Dejavnosti jesen/zima 2015/2016

LES NA VSEH NAŠIH POTEH

Raziskujemo gozd

V vrtcu smo odkrili: visoka drevesa, listavce in iglavce, razlučne glive, korenine, smolo, podrta drevesa, praprot, gozdne steze, štore, drevesne gobe, mah, mladike dreves.

Obisk žage Jernej les – kratek opis dejavnosti

Kje je les doma? Sprehod skozi gozd.

Kaj se skriva za drevesno skorjo?

Štejemo letnice in ugibamo starost drevesa.

Pot lesa iz gozda: ogled delovnih strojev: za prevoz, za razrez lesa – iz hlodovine v deske.

Skladiščenje: ogled skladišča skladovnic desk, vonjanje.

Igra v žaganju: kidanje, pometanje, prekladanje žaganja s kosi lubja.

Uporaba desk v bližnji okolici žage: lesena baraka, leseni most čez potok.

Obisk kmetije »Blaževc«

Sprehod skozi travniški sadovnjak – ogled starih jablan.

Sprehod skozi velikanski špalirni sadovnjak – ogled sadnih dreves in njihovih lesenih opor.

Obiranje in sladkanje z jabolkom sorte luna.

Tek po prostranstvu sadovnjaka.

Posadimo jablano prijateljstva.

Ogledamo si razstavo različnih sort jabolk pod velikim lesenim razstavnim kozolcem, v lesenih gajbicah in pletenih košarah.

Ogled stare tiskalnice.

Krepčanje z jabolčnim sokom, s kompotom iz jabolk in suhimi jabolčnimi krhlji.

Gibalna urica v gozdu

Pohod na Žigonov grič, ki je pretežno preraščen z borovci.

Malica v naravi – pod visokimi drevesi, na z iglicami in listi posutimi tlemi, na svežem zraku.

Gibalne vaje na rekvizitih, ki jih ponuja trim steza ali pa prosta igra na gozdni jasi.

Les v kuhinji nekoč

Zbiramo stare lesene predmete, ki so jih v kuhinji uporabljali nekoč (in mogoče še danes).

Poimenovanje predmetov, seznanjanje z njihovo namembnostjo in uporabnostjo nekoč in danes (pinja, model za maslo, »veunca«, golida, sito, ribežen, sodček, lesena kuhalnica, deska, krožnik …).

Meljemo v starem kavnem mlinčku.

Postavitev razstave.

Vrtčevske skupine s svojimi vzgojiteljicami na ogledu naše razstave. Naši otroci jim predstavljajo svoje lesene, kuhinjske predmete.

Delavnica za otroke in starše

Izdelava dekorativnega izdelka iz lesa, volne in žebljičkov, ki simbolno vsebuje osnovne elemente za izdelavo čipke (papirc,bucike-žebljički, sukanec-volna, prepletanje volne v smeri leva proti desni in nazaj).

Otroci in starši si pri delu pomagajo, predvsem pri zabijanju žebljičkov na papirc in prepletanju niti v končni izdelek.

V slogi je moč … »Sklekljali« smo lepo novoletno smrečico.

Ustvarjamo

Na leseno deščico lepimo želodove kapice in oblikujemo deblo drevesa, dodamo plodove divjega kostanja, ki simbolizirajo jabolka, zato le-ta tudi pobarvamo.

Tiskanje z jesenskimi listi.

Novoletna jelka popolnoma iz lesa: risalni list, kartonski »naštancani« ostanki naravne barve in obarvani koščki.

Novoletna voščilnica: smrečica iz žaganja na malem lesenem kolutu z dodanimi lesenimi perlicami – balončki.

Risanje lesene ptičje krmilnice.

Risanje ptic na lesene kolute.

Zapisala: Neva Šink